Ovde je sve, od pregleda do terapije kao u najboljoj kliničkoj ustanovi, ništa se ne radi rutinski i pacijenti često navode da nikada tako nisu ni pregledani, niti imali takav…
INTERVJU / Načlenica lječilišta „Aqua Bristol“ prof. dr. Nedima Kapidžić-Bašić: Vrlo smo uspješni u liječenju pacijenata jer imamo educiran kadar, dobru opremu i prirodni ljekoviti faktor
Lječilište „Aqua Bristol“ Tuzla, iako nema dugogodišnju tradiciju, sigurno spada u jednu od najboljih zdravstvenih institucija ovog tipa u Federaciji BiH, pa i cijeloj BiH. Posebno je zanimljiva zbog činjenice da je jedina banja na širem području grada Tuzla.
U specijalnom intervjuu za Turistički.ba načlenica lječilišta „Aqua Bristol“ prof. dr. med. sci. Nedima Kapidžić-Bašić, fizijatar reumatolog, govori o brojnim temama koje se tiču poslovanja ove ustanove, ali i generalno o uslugama koje izuzetno stručno osoblje pruža pacijentima i gostima.
Kakvi su rezultati poslovanja lječilišta ovoj godini, jeste li zadovoljni postignutim?
Lječilište „Aqua Bristol“ Tuzla je relativno mlada ustanova koja postoji od 2016. godine. Baš u periodu kada je ustanova počela da se razvija velikom brzinom zadesila nas je nesretna pandemija Covid 19 zbog čega smo morali ponovo krenuti ispočetka. U usporedbi sa prethodnom godinom možemo biti zadovoljni postignutim rezultatima u 2023. godini ali naravno da možemo postići više i svakako tome i težimo.
Koliko gostiju ste imali u 2023. godini, odakle najčešće dolaze?
Imamo pacijente koji nam dolaze na različite načine i sa vrlo raznolikom patologijom. Najveći broj dolazi privatno, jer je već ranije koristio neke banje, pa je sada čuo za ovu banju i želi da je isproba. Takvi su nam najbolji, jer se vraćaju ako su zadovoljni tretmanom i terapijom. Oni svoje iskustvo šire preko svoje familije i prijatelja i to je najbolji put, mada je spor. Iako postoji veliki otpor da se preko Zavoda zdravstvenog osiguranja pacijenti šalju u privatne ustanove, ipak smo uspjeli preko tendera da dobijemo pacijente od strane ZZO Zeničko-dobojskog kantona, Hercegovačko-neretvanskog kantona i Unsko-sanskog kantona kao i Ministarstava za boračka pitanja Tuzlanskog, Bosansko-podrinjskog kantona i Brčko Distrikta, zatim pacijente iz Rudnika mrkog uglja Banovići, a obnovljen je i ugovor sa Ambasadom države Libija koja je ranije bila jako uspješna, a prekinuta je zbog pandemije Covida.
Čime se možete pohvaliti kada je u pitanju poslovanje i ponuda, odnosno usluga?
Imamo puno stvari za pohvaliti. Prije svega to je prirodni faktor, slana voda po kojoj je i naš grad poznat. Drugo je vrlo kvalitetna oprema koja omogućava kompletnu rehabilitaciju. A treće, i po meni najvažnije je vrlo kvalitetan kadar. To su mladi doktori i visoko obrazovani fizioterapeuti, spremni da se stalno usavršavaju. Svi oni su izabrani, jer smo ih prepoznali na fakultetu, jer smo i ja i kolegica Delalić univerzitetski profesori. Ovde je sve, od pregleda do terapije kao u najboljoj kliničkoj ustanovi, ništa se ne radi rutinski i pacijenti često navode da nikada tako nisu ni pregledani, niti imali takav balneofizikalni tretman. Ja sam subspecijalista reumatolog sa velikim iskustvom u dijagnostici, terapiji i rehabilitaciji reumatskih bolesnika i od početka rada Lječilišta sam na njegovom čelu, druga kolegica je dječiji fizijatar koja se čitav život posvetila dječijoj rehabilitaciji. Radimo i sve ostale vrste rehabilitacije, pa čak i rijetke slučajeve koje druge rehabilitacione ustanove odbijaju da prime. Da bi spremno odgovorili na sve to, provodi se trajna edukacija mladog kadra koji je spreman da uradi najteže slučajeve, jer imaju stalni nadzor rada.
Upravo to je naš najjači adut, kavlitetna usluga individualno prilagođena potrebama svakog našeg pacijenta. Kvalitet rada potvrđujemo i ispunjavajući bolničke standarde Agencije za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu (AKAZ) čiju smo akreditaciju i certifikaciju stekli 2018. godine a u aprilu 2023. godine ispunili smo i uslove za reakreditaciju i recertifikaciju.
Koji su vam poslovni planovi za budućnost, u kojem pravcu će se lječilište razvijati?
Treba raditi na tome da se omogući balneo fizikalni tretman što većem broju pacijenata da bi time smanjili moguću invalidnost. Potrebno je dalje razvijati Kardiološku rehabilitaciju koja se i sada radi, ali mišljenja sam da ima još prostora za povećanje kvaliteta usluga. Do sada imamo pojedinačne pokušaje rehabilitacije onkoloških bolesnika, ali ih treba popularisati i omogućiti pristup rehabilitaciji većem broju bolesnika, jer sada postoji strah od rehabilitacije i pogoršanja tegoba kako bolesnika, tako i njihovih doktora. Mnogi doktori sada misle da je mineralna voda kontraindicirana kod onkoloških bolesnika. Treba razviti i kratke anti stres programe za ljude koji rade teške i odgovorne poslove, a nemaju vremena za dužu rehabilitaciju.
Kakva su, po vašem mišljenju, potencijali i perspektive lječilišta, odnosno zdravstvenog turizma u BiH?
Bosna i Hercegovina je vrlo bogata prirodnim ljekovitim faktorima, treba ih samo plasirati i iskoristiti. Mi sada u stvari nemamo prirodna lječilišta nego rehabilitacione centre koji imaju pridodatu i mineralnu vodu među svoje fizikalne modalitete. Kada je u pitanju zdravstveni turizam u BiH, mislim da se još puno toga može uraditi i da prirodni resursi kojima naša zemlja obiluje nisu u potpunosti iskorišteni.
Koji su pravci djelovanja neophodni kako bi u što većem procentu bili iskorišteni potencijali lječilišta i generalno zdravstvenog turizma u BiH?
Zdravstveni turizam mora biti odvojen od standardnog balneofizikalnog tretmana, jer zdrav čovijek koji je umoran, nervozan i ima neke lagane bolove u leđima ne želi da se sreće sa teško bolesnim osobama, u kolicima. Treba na nivou države uskladiti stavove šta je to uopšte zdravstveni turizam i prenijeti pozitivne stavove.
Koja bi bila vaša poruka potencijalnim korisnicima vaših usluga, ali i onima koji su već bili vaši gosti?
Možemo riješiti puno vaših problema, imamo ono što je najvažnije, a to je educiran kadar, dobru opremu i prirodni ljekoviti faktor.
Ovaj sadržaj realiziran je u okviru projekta koji je sufinansiran od strane Vlade Federacije BiH.
Novosti
Error: No posts available for this Facebook ID
Povezano
Predstavljena Strategija razvoja turizma u Sarajevu do 2030.
29 Oktobra, 2024
Kanton Sarajevo nastavlja obarati turističke rekorde
7 Oktobra, 2024