INTERVJU / Direktor Reumala Alija Mukača: Nudimo oporavak za tijelo i odmor za dušu

Nakon izuzetno teškog perioda, obilježenog nizom problema u poslovanju, na koje se zatim nadovezala pandemija koronaviruasa, možemo se pohvaliti temeljitom restrukturom poslovanja i organizacione strukture, a što je rezultiralo stabilizacijom…

Svakog 9. maja u Fojnici se obilježava Dan Lječilišta Reumal, a ove godine navršava se 111 godina tradicije organizovanog banjskog liječenja u Fojnici. Tim povodom biće održana svečanost i dodijeljene jubilarne nagrade uposlenicima. O tradiciji Lječilišta Reumal i poslovnim uspjesima za turistički.ba govorio je direktor Alija Mukača.

Možete li nam predstaviti rezultate poslovanja lječilišta ovoj godini, jeste li zadovoljni postignutim?

Protekla, 2023. godina, prva je poslovna godina nakon pandemije COVID-19 u kojoj je Lječilište Reumal Fojnica poslovalo u punom kapacitetu, sa oba objekta – Reumal i Banja – koji su bili u funkciji tokom cijele godine. Ovo je i godina u kojoj su premašeni dosadašnji rekordi u poslovanju kada je u pitanju popunjenost kapaciteta, ostvareni broj noćenja, ukupan prihod, bruto i neto dobit.

Mukača: Rekordan broj gostiju i noćenja

Koliko gostiju ste imali u 2023. godini, odakle najčešće dolaze?

S ponosom ističemo 2023. godinu, u kojoj je zabilježen rekordan broj i gostiju i noćenja. Reumal je ugostio ukupno 20.418 gostiju  koji su ostvarili preko 161.000 noćenja. Najviše je bilo gostiju iz Bosne i Hercegovine i BH-dijaspore, a zatim slijede gosti iz Republike Hrvatske i Republike Slovenije, te gosti iz ostalih zemalja jugoistočne Evrope i sa Bliskog istoka.

Čime se možete pohvaliti kada je u pitanju poslovanje i ponuda, odnosno usluga?

Nakon izuzetno teškog perioda, obilježenog nizom problema u poslovanju, na koje se zatim nadovezala pandemija koronaviruasa, možemo se pohvaliti temeljitom restrukturom poslovanja i organizacione strukture, a što je rezultiralo stabilizacijom poslovanja i stvaranjem preduslova za rast i razvoj Reumala.  U zadnje tri godine bilježimo porast kvaliteta i raznovrsnosti usluga, što za posljedicu ima i  izmjenu u strukturi gostiju. Naime, u nekoliko zadnjih godina bilježimo sve veći porast broja gostiju koji ne dolaze primarno radi rehabilitacije, nego sve više radi aktivnog odmora, rekreacije i zdravstvene preventive. Naravno, paralelno sa ovim, konstantno jačamo naše medicinske i terapijske kapacitete kroz nabavku nove opreme, edukaciju kadrova i ulaganja u terapijske prostore.

Direktor Alija Mukača sa pacijenticom koju su uposlenici iznenadili za njen rođendan

Koji su vam poslovni planovi za budućnost, u kojem pravcu će se lječilište razvijati?

I u budućnosti želimo zadržati i učvrstiti status Lječilišta „Reumal“ Fojnica kao regionalnog lidera u fizikalnoj rehabilitaciji. U tom ciju, radit ćemo na modernizaciji opreme i proširenju kapaciteta, te edukaciji medicinskog kadra kroz specijalizacije i specijalizovane edukacije (seminari, obuke, simpoziji i sl). Pored toga, radit ćemo na obogaćivanju pratećih usluga, kao što su hotelske usluge,  wellness, ugostiteljske i slične usluge zahvaljujući kojima ćemo našim gostima pored zdravlja pružiti  užitak i zadovoljstvo tokom boravka kod nas.

Možete li navesti vaše mišljenje o potencijalu i perspektivama lječilišta, odnosno zdravstvenog turizma u BiH?

Nedavno sam pročitao podatak da je u svijetu već dostignuto oko 90 % predpandemijskog  „prometa“ kada su u pitanju turistička putovanja, a da je u Bosni i Hercegovini taj procenat već premašio 100 %. Prema tome, Bosna i Hercegovina ima šta ponuditi turistima, kako domaćim, tako i turistima iz drugih zemalja Evrope i svijeta. Tradicija zdravstvenog turizma u BiH, visokospecijalizovani kadrovi i prirodni resursi kojima raspolažemo, u prvom redu izvori  termomineralnih voda, daju realnu podlogu za optimizam u pogledu perspektiva naših banja i lječilišta, kao i zdravstvenog turizma uopšte.

Mukača sa delegacijom Vlade Srednjobosanskog kantona

Koji su pravci djelovanja neophodni kako bi u što većem procentu bili iskorišteni potencijali lječilišta i generalno zdravstvenog turizma u BiH?

Ovdje bih u prvom redu istakao neophodnost sistemskog pristupa od strane države ovom kapitalnom resursu. Trenutno su lječilišta u BiH, kako ona u privatnom vlasništvu, tako i javne ustanove za rehabilitaciju u potpunosti prepušteni tržištu, bez bilo kakve sistemske podrške kakvu imaju npr. bolnice ili domovi zdravlja, odnosno  zdravstvene ustanove koje su u sistemu zdravstvene zaštite. Sa druge strane, nameću nam se sva ograničenja koja imaju pomenute ustanove, što nam umanjuje konkurentnost i podiže cijenu usluga, a otežava podizanje kvaliteta usluga. Drugi pravac djelovanja na povećanju iskorištenosti kapaciteta lječilišta mogao bi biti intenzivnija promocija zdravog načina života, prevencije u zdravstvu, kao i aktivnog odmora i rekreacije, kao preduslova za očuvanje zdravlja.

Direktor Alija Mukača sa delegacijom Vlade Republiqke Austrije ispred Reumala

Koja bi bila vaša poruka potencijalnim korisnicima vaših usluga, ali i onima koji su već bili vaši gosti?

Potencijalnim korisnicima svakako poručujem da dođu u Reumal, da se lično uvjere da je Reumal puno više od mjesta na koje se dolazi samo kada imate zdravstvene probleme. U ambijentu kompleksa „Reumal“ naći ćete ne samo oporavak za tijelo, nego i odmor za dušu. Onima koji su već bili naši gosti i uvjerili se u prethodno navedeno, obećavam da ćemo neumorno raditi na poboljšenju usluga i da ćemo učiniti sve da svaki njihov novi dolazak bude novo, bolje iskustvo i motiv za naredne dolaske.

Ovaj sadržaj realiziran je u okviru projekta koji je sufinansiran od strane Vlade Federacije BiH.