Stalno se otkrivaju novi izvori sa kvalitetnom termnalnom vodom koja uopšte nije iskorištena. Zdravstveni turizam definitivno je jedna od razvojnih šansi za bh. privredu
INTERVJU / Direktorica Lječilišta Gata dr. Aida Ibrahimpašić: Ne koristimo ni 10 posto termalnih voda koje imamo

Zdravstvena ustanova Lječilište Gata nalazi se svega 18 kilometara kilometara od Bihaća i jedino je takve vrste u tom dijelu Federacije Bosne i Hercegovine. Gata ima veoma kvalitetne izvore ljekovite vode, ali oni nisu ni izbliza dovoljno iskorišteni. O izazovima sa kojima se susreću i budućim planovima razgovarali smo da direktoricom ZU Lječilište Gata dr. Aidom Ibrahimpašić.
Kakvi su rezultati poslovanja lječilišta ovoj godini, da li ste zadovoljni?
Lječilište Gata je u 2023. godini poslovalo u ekonomskom suficitu, odnosno pozitivno. S obzirom da smo prije svega zdravstvena ustanova i da se finansiramo iz dva dijela, putem Zavoda zdravstvenog osiguranja i putem direktne prodaje, zadovoljni smo rezultatima rada. No, treba napomenuti da bi jednog dana cijelo ovo područje Gate, a i šire moglo živjeti od zdravstvenog turizma.
Koliko gostiju ste imali u 2023. godini, odakle najčešće dolaze?
U prošloj godini imali smo 2.253 pacijenta, a ostvareno 24.967 je bolesničkih dana. Kapacitet Lječilišta je 90 kreveta i uvijek smo puni. To nam je jasan pokazatelj da je neophodno proširenje. No, i ovdje moram napomenuti da smo mi prvenstveno zdravstvena ustanova, a da još uvijek nismo turistička. Gosti/pacijenti nam najčešće dolaze iz Unsko-sanskog kantona, ali ima ih i iz drugih dijelova BiH. Obično se gosti koji jednom borave u našem lječilištu vraćaju ponovo svake godine.
Čime se možete pohvaliti kada je u pitanju poslovanje i ponuda, odnosno usluga?
U Lječilištu provodimo različite vrste terapija, prije svega to su elektroterapija i hidroterapija koje imaju povoljna djelovanja za mnoge bolesti. Cijena dana je trenutačno 83 KM za pacijente koji su pokretni i uključuje smještaj, tri obroka, međuobroke za inzulin ovisne pacijente, kupku, podvodnu masažu svaki treći dan, dvije elektroterapije, dvije obloge parafina, krioterapiju u slučaju indikacije te vježbe. Svi pacijenti su 24h pod nadzorom medicinskog osoblja. Po dolasku se obavlja pregled kod ljekara specijaliste fizikalne medicine i rehabilitacije te se u skladu sa dijagnozama i opštim stanjem, ordinira terapijski protokol. Svi pacijenti, neovisno da li dolaze putem ZZO ili u vlastitom aranžmanu, moraju imati internističko odobrenje za banjsko liječenje.
Naša ustanova je u martu prošla AKAZ certifikaciju za uspostavljen sistem sigurnosti. Ponosni smo jer smo jedna od rijetkih ustanova na području Kantonu koja je uspjela dobiti ovaj certifikat. Iza njega stoji naporan rad svih članova našeg tima, a mi ćemo se potruditi da kvalitet održimo, ali i poboljšamo.

Koji su vam poslovni planovi za budućnost, u kojem pravcu će se lječilište razvijati?
Planiramo proširiti smještajne kapacitete i dodatno uložiti u postojeće. Planirana su i ulaganja u opremu te rad na konstantnoj edukaciji osoblja. Naš trenutno najznačajniji projekt je izgradnja terapijskog bazena. Radi se o izuzetno vrijednom projektu za koje će Ministarstvo zdravstva USK izdvojiti 2/3 potrebnih sredstava, a mi kao ustanova jednu trećinu. Pribavljene su sve potrebne saglasnosti, urađeno je idejno rješenje, a nedavno smo dobili i građevinsku dozvolu. Očekujemo da će u maju ove godine biti raspisan tender za odabir izvođača radova. Bazen će biti dug 12 metara, a širok pet metara. Osim naših pacijenata moći će ga koristiti i svi ostali građani rekreativno. Biće definisani posebni termini za svaku kategoriju.
Mišljenje o potencijalu i perspektivama lječilišta, odnosno zdravstvenog turizma u BiH?
Kada je u pitanju konkretno Gata mi ne koristimo ni 10 posto prirodnog bogatstva za koje znamo, odnosno iz termnalnih izvora koji već postoje. A stalno se otkrivaju novi izvori sa kvalitetnom termnalnom vodom koja uopšte nije iskorištena. Zdravstveni turizam definitivno je jedna od razvojnih šansi za bh. privredu. Zdravstveni turizam u BiH ima ogroman potencijal, to je grana provrede kojoj se trebamo okrenuti, jer nemamo više ogromne fabrike koje mogu izdržavati stanovnike, Zato se moramo okrenuti onome čega imamo dovoljno, a to su termalne vode.

Koji su pravci djelovanja neophodni kako bi u što većem procentu bili iskorišteni potencijali lječilišta i generalno zdravstvenog turizma u BiH?
Prije svega potrebno je izraditi kvalitetnu strategiju razvoja zdravstvenog turizma na području sam ustanove i to je ono na čemu mi već radimo. Također potrebne su takve strategije na svim drugim nivoima, na nivou grada/općine, kantona, entiteta i same države. Zbog svojih ljekovitih voda i drugih vodnih bogatstava Bosna i Hercegovina ima velike potencijale u ovoj oblasti. Ono što je neophodno uraditi jeste poboljšati uslove, renovirati i povećati smještajne kapacitete, modernizovati i osavremeniti usluge u skladu sa evropskim i svjetskim standardima i zahtjevima turista u oblasti zdravstvenog turizma.
Zbog kvaliteta ljekovite vode i konkurentnih cijena u odnosu na region privući i inostrane turiste.
Koja bi bila vaša poruka potencijalnim korisnicima vaših usluga, ali i onima koji su već bili vaši gosti?
Blagotvorni učinci termalnih voda Gate pozitivno utječu na liječenje i očuvanje i poboljšanje zdravlja osoba svake životne dobi te samim tim i na poboljšanje kvalitete života. Zato preporučujemo dolazak u Gatu svima kojima je zdravlje prioritet.

Novosti

Error: No posts available for this Facebook ID
Povezano