U prilog tome govori i dokument iz 1981. godine kada je Ministarstvo zdravlja Republike Francuske naložilo ispitivanje termalne vode u Gati, a provela ga je Nacionalna laboratorija za zdravlje
BANJSKI TURIZAM / Francuzi potvrdili da su izvori bihaćkog Lječilišta Gata u rangu njihovih najboljih termalnih voda
Zdravstvena ustanova Lječilište Gata nalazi se svega 18 kilometara od Bihaća, a ovo područje je do davnina poznato po kvalitetnoj termalnoj vodi za koju kažu da je u rangu sa poznatih izvorištima termalnih voda u Francuskoj.
U prilog tome govori i dokument iz 1981. godine kada je Ministarstvo zdravlja Republike Francuske naložilo ispitivanje termalne vode u Gati, a provela ga je Nacionalna laboratorija za zdravlje.
U njihovom izvještaju čiji prijevod i danas čuvaju u Lječilištu, navodi se da se radi o pravoj mineralnoj vodi koja jer slična francuskim hladnim mineralnim vodama Vittel i Contrexeville po svom sastavu. Dalje navode da je voda iz Gate naročito slična vodama iz izvorišta Capvern po sastavu i po termalnosti. Sva ova tri francuska mjesta danas su poznata po ekskluzivnim termalnim lječilištima i spa centrima.
Noviji podaci dobiveni od istraživača prof. dr. med. sci Ratomira Tišme (ZU Ljučilište Gata, 2016.) potvrđuju visoku kvalitetu i ljekovitu snagu termo-mineralne vode.
Počeci rada Lječilišta vežu se za 1996. godinu kada Skupština Kantona Unsko-sanskog kantona preuzima osnivačka prava nad Rekreaciono-turističkim centrom Gata te ono nastavlja postojati kao Zdravstvena ustanova Lječilište Gata Bihać.
Od te iste godine Lječilište je ugovorna ustanova Zavoda zdravstvenog osiguranja USK koja svoje usluge pruža osiguranim licima ovog Kantona. Također, Lječilište pruža usluge i svima onima koji ih žele koristiti u privatnom aranžmanu. Osnovna djelatnost Lječilišta Gata je pružanje usluga fizikalne medicine i rehabilitacije.
Lječilište, trenutno, koristi termalno mineralnu vodu iz dva bunara, čije su temperature 31° C, odnosno 37,8°C. Ova temperatura vode omogućava da se ona direktno primjenjuje u kupkama bez potrebe dogrijavanja ili rashlađivanja.
Termomineralne vode Gate su sulfatno-hloridno-hidrokarbonatno-kalcijsko-natrijsko-magnezijskog tipa, a mogućnost njihovog korištenja je višestruka.
Tako se ljekovita voda Gate može koristiti u baneološke i rekreativne svrhe u kupkama, kadama i bazenima, ali i za pijenje, inhalacije te kao peloid, odnosno ljekovito blato.
Sa medicinskog aspekta voda banje Gata koristi se za liječenje reumatskih degenerativnih bolesti, bolesti upalnog reumatizma, posttraumatskih stanja, neuroloških bolesti, dermatoloških bolesti i steriliteta.
Smještajni kapacitet Lječilišta trenutno iznosi 90 kreveta, a broj pacijenata koji dnevno dolaze na terapije često i prelazi tu brojku, jer ima ambulantnih pacijenata koji ne ostaju na ležanju.
U Lječilištu Gata 2021. godine je zamijenjena stolarija na kompletnom objektu, dograđena su dva apartmana, renovirane sobe…
Što se tiče elektroterapije, prvi su u BiH i kvalitet usluge je na vrhunskom nivou, a imaju kvalitetnu hidroterapiju. Agencije za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu u FBiH (AKAZ), krajem prošle godine obavila je procjenu i dodijelila certifikat Zdravstvenoj ustanovi Lječilište Gata Bihać.
U Lječilištu Gata 2021. godine je zamijenjena stolarija na kompletnom objektu, dograđena su dva apartmana, renovirane sobe…
Godinu kasnije obnovljen je kompletan krov koji nije zamijenjen otkako je ustanova sagrađena. Projekt je koštao oko 200.000 KM i finansiran je sredstvima Vlade USK putem Ministarstva zdravstva.
Menadžment Lječilišta u narednom periodu planira izgradnju zatvorenog hidroterapijskog bazena, za šta su dobili i urbanističku saglasnost Grad te građevinsku dozvolu. Kantonalna vlada je za ovaj projekat osigurala 70.000 maraka putem Ministarstva zdravstva, a vrijednost cjelokupnog projekta, koji bi trebao biti završen polovinom naredne godine je višestruko veća.
Izgradnjom modernog zatvorenog bazena Lječilište Gata će znantno unaprijediti svoje usluge i postati konkurentnije na tržištu BiH, ali i regiona.
Novosti
Error: No posts available for this Facebook ID
Povezano
Predstavljena Strategija razvoja turizma u Sarajevu do 2030.
29 Oktobra, 2024
Kanton Sarajevo nastavlja obarati turističke rekorde
7 Oktobra, 2024