Jelešković za Turistički.ba: Oborili smo sve rekorde, ovo je najuspješnija godina od osnivanja JU "Zaštićena prirodna područja KS", a imamo i velike planove za 2024.

U narednoj godini možemo očekivati još bolje rezultate kada je finansijki aspekt u pitanju s obzirom da je od 1. oktobra na snazi novi cjenovnik usluga na zaštićenim prirodnim područjima…

Autor: Nermin ČUSTO

Asad Jelešković početkom avgusta 2021. godine izabran je za direktora Javne ustanove „Zaštićena prirodna područja Kantona Sarajevo“. Otkako je imenovan na tu poziciju nastavio je realizirati projekte koje je započela prethodna uprava, ali isto tako vrlo uspješno implementira i potpuno nove projekte i aktivnosti koje doprinose povećanju turističke ponude i generalno ambijenta za goste zaštićenih prirodnih područja.

U intervjuu za Turistički.ba Jelešković govori o svim projektima koje realizira Uprava s njim na čelu, o posjećenosti zaštićenih područja u KS, ali drugim zanimljivim temama.

Kako ste zadovoljni ovogodišnjim poslovanjem JU „Zaštićena prirodna područja KS“, kako finansijskim tako i generalno?

„Kada je poslovanje KJU za zaštićena prirodna područja u 2023. godini u pitanju, moram istaći da je ova godina koja je na izmaku bila izuzetno uspješna. Naime, ostvareni vlastiti prihodi po osnovu usluga koje Ustanova pruža na dva zaštićena područja (SP “Vrelo Bosne” – naplata ulaza i ZP “Bijambare” – naplata ulaza, korištenje prijevoza turističkim vozom na elektropogon kao i ulazak u Srednju bijambarsku pećinu) su rekordni. Već sredinom oktobra ostvaren je plan vlastitih prihoda za 2023. godinu i sigurno je da ćemo do kraja godine ostvariti prihode koji su rekordni od osnivanja Ustanove. Također, program rada kao i sve ono što smo planirali u toku ove godine smo i ostvarili izuzev rekonstrukcije pješačke staze Ravne – Vidikovac na području ZP “Trebević”, jer je došlo do neočekivanog raskida ugovora od strane izvođača radova.

U narednoj godini možemo očekivati još bolje rezultate kada je finansijki aspekt u pitanju s obzirom da je od 1. oktobra na snazi novi cjenovnik usluga na zaštićenim prirodnim područjima u Kantonu Sarajevo. Došlo je do određenog povećanja cijena usluga jer smatramo da su cijene koje su duži niz godina bile na snazi zaista bile simbolične. Svakako da ćemo razliku u eventualnom povećanju ostvarenja vlastitih prihoda usmjeriti u smjeru zaštite prirode ali i novih infrastrukturnih projekata koji će doprinijeti boljim sadržajima i ljepšem ugođaju za sve naše posjetitelje.“

Jelešković: U narednoj godini možemo očekivati još bolje rezultate

Možete li nam otkriti najnovije podatke o posjećenosti svih zaštićenih područja kojima upravlja Javna ustanova, koliko je bilo gostiju, iz kojih država najviše dolaze…?

„Kada je posjećenost zaštićenih područja u pitanju, mi imamo egzaktne podatke o posjećenosti za dva zaštićena područja, tačnije Spomenika prirode “Vrelo Bosne” i Zaštićenog pejzaža “Bijambare” gdje zapravo i vršimo naplatu ulaza, dok na ostalim zaštićenim područjima (ZP “Trebević”, ZP “Bentbaša” i SP “Skakavac”) nemamo mogućnost evidentiranja posjetilaca prvenstveno iz razloga mnogobrojnih ulaza na spomenuta područja koja je jako teško kontrolisati. Posjećenost na Vrelu Bosne zaključno sa 31. 10. 2023. godine je iznosila 327.967 posjetitelja, a na Bijambarama u istom periodu 57.036 posjetitelja.

Radi usporedbe, u toku cijele 2022. godine evidentirani broj posjetitelja na Vrelu Bosne je bio 286.201 posjetitelj, a na Bijambarama 57.710 posjetitelja. Dakle, u prvih 10 mjeseci ove godine kada je broj posjetitelja na Vrelu Bosne u pitanju, već je značajno premašen broj posjetitelja, a na Bijambarama je u nivou s ukupnim brojem za 2022. godinu. S obzirom na to da ovdje nisu uključeni podaci za novembar i decembar, rezultati će biti sigurno još bolji.

Struktura posjetitelja je takva da početkom godine dominiraju turisti iz susjednih zemalja, odnosno iz regiona, dok u ljetnom periodu, odnosno u jeku sezone su dominantni posjetitelji iz arapskih zemalja, odnosno sa Bliskog istoka. Specifičnost ove godine je veliko prisustvo posjetitelja iz Turske, koji u su u značajnoj mjeri prisutni ponovo nakon 2019. godine. Procenat stranih posjetitelja na ova dva područja se kreće od 65-70% od ukupnog broja posjetitelja.“

Osnovni cilj Ustanove zaštita prirode i prirodnih vrijednosti proglašenih zaštićenih područja

Koji su najznačajniji projekti koje ste ove godine realizirali i šta je ono što planirate raditi naredne godine?

„Ovdje posebno moram istaći projekat revitalizacije odnosno ambijentalnog uređenja lokaliteta Stojčevca koji se nalazi u obuhvatu SP “Vrelo Bosne”. Ovaj projekat je započeo u 2022. godini, a nastavio se i u 2023. Ponosan sam na činjenicu da je nekada zapušten i neuređen prostor u protekle dvije poprimio potpuno novi izgled i da je ogromna posjećenost ovog lokaliteta u podnožju Igmana. U sklopu ovog projekta je izvršeno asfaltiranje putnih komunikacija, postavljena javna rasvjeta, instalirana ostala posjetiteljska infrastruktura i drveni mobilijar (klupe, korpe za smeće, hladnjaci, pergole, drvene pješačke staze, ograda oko jezera, sprave za vježbanje), a trenutno traju radovi na obnovi sportskih terena. Svjedoci smo trenutno da veliki broj autobusa djece iz osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo sada organizovano dolaze na izlete na ovaj dio SP “Vrelo Bosne”, a u konačnici to nam je i bio cilj, da djeca i odrasli uživaju u prirodnim ljepotama ovog lokaliteta. Osim Ustanove, u realizaciji ovog projekta učešće su uzeli prije svega Općina Ilidža, Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo i Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo kojima ovom prilikom i zahvaljujem.

S obzirom na to da je osnovni cilj Ustanove zaštita prirode i prirodnih vrijednosti proglašenih zaštićenih područja, mi provodimo mnogobrojne monitoringe i istraživanja u saradnji s visokoobrazovnim institucijama Kantona Sarajevo. To je naša obaveza koja proizlazi iz planova upravljanja pojedinačnih područja koje je usvojila Vlada Kantona Sarajevo. Neki od tih projekata su istraživanje tresetišta na Bijambarama, monitoring ihtiofaune, monitoring zdravstvenog stanja šuma, monitoring zemljišta, monitoring zdravstvenog stanja divljači i mnogi drugi projekti koji su realizovani ili započeti u 2023. godini.

Ali, ono što interesuje najveći broj naših posjetitelja su infrastrukturni projekti odnosno uslovi za boravak na određenom području. I u tom smislu možemo biti zadovoljni sa 2023. godinom. Obnovljena je staza koja vodi u podnožje vodopada Skakavac, u potpunosti obnovljen javni toalet na Vrelu Bosne gdje je, također, zamijenjeno pet drvenih mostova koji su bili dotrajali i nesigurni za posjetitelje, izgrađena nova drvena pješačka staza i asfaltirana dionica puta kojom saobraća turistički vozić na elektropogon na Bijambarama, uređen prostor uz šetalište na Darivi s postavljenim novim klupama i korpama za smeće. Također su postavljene nove korpe za smeće i klupe na Trebeviću. Ovo su su samo neki od projekata koji su realizovani u 2023. godini.

Brojni projekti realizirani su ove godine

Zaštićena prirodna područja KS doprinose i kvalitetnijoj ukupnoj turističkoj ponudi Sarajeva, šta je ono što planirate raditi i unaprijediti kako bi naša zaštićena područja bila još primamljivija gostima?

„Dakle još jednom moram istaći da je osnovni zadatak Ustanove zaštita prirode i prirodnih vrijednosti kojima ova područja, ali i Kanton Sarajevo obiluju. Jako je rijetka situacija u svijetu da u neposrednoj blizini glavnog grada imate ovakve prirodne oaze kakve mi posjedujemo. Tu su i naše obaveze koje proizlaze iz akata o osnivanju Ustanove, zakona o zaštiti prirode i planova upravljanja. Ali, ono što ja lično želim i što ćemo napraviti u narednoj godini jeste izmjena u samoj organizaciji Ustanove, da se formira sektor koji se tiče turizma i aktivnosti koje se tiču ove grane privrede. Mislim da tu imamo velikog prostora za napredak i u smislu promocije, ali i suradnje s turističkim agencijama i niz drugih aktivnosti koje su vezane za turističku ponudu, a koja je bila nedovoljno iskorištena kada je Ustanova u pitanju. Dakle promocija Ustanove i suradnja s Turističkom zajednicom Kantona Sarajevo mora biti bolja nego što je trenutno.

Istakao bih da je u toku 2023. godine Ustanova na adekvatan način obilježila i sve značajnije ekološke svjetske datume u suradnji s osnovnim i srednjim školama Kantona Sarajevo kao i neke novitete koji su u ovoj godini realizirani. Dakle, po prvi put su organizovani “Dani zaštićenih prirodnih područja KS” u maju ove godine te smo kroz ovaj događaj realizirali niz aktivnosti i edukacija za posjetitelje i učenike, potom smo organizovali likovnu koloniju na Vrelu Bosne uz učešće velikog broja umjetnika iz regiona, a u decembru planiramo po prvi put organizovati godišnju konferenciju na kojoj bi prezentovali sve ono što smo realizovali u ovoj godini, ali i ono što planiramo u 2024. godini.“

Jelešković: Provodimo mnogobrojne monitoringe i istraživanja u saradnji s visokoobrazovnim institucijama Kantona Sarajevo