Konferencija u glavnom gradu: Sarajevo, grad hiljadu česmi – Oživljavanje tradicije korištenja javnih česmi

Podršku projektu će pružiti i Turistička zajednica Kantona Sarajevo u cilju obogaćivanja turističke destinacije ovom jedinstvenom turističkom ponudom, potvrdio je Haris Fazlagić, predsjednik Turističke zajednice Kantona Sarajevo

„Sarajevo, grad hiljadu česmi – Oživljavanje tradicije korištenja javnih česmi“ naziv je konferencije održane u Sarajevu na kojoj je predstavljen dokument „Mapa puta oživljavanja tradicije korištenja javnih česmi u Gradu Sarajevo“. Navedeni projekat je podržan od strane dugoročnih partnera, Fondacije Heinrich Boll u Sarajevu, a usklađen je sa zelenim politikama.

Podršku projektu će pružiti i Turistička zajednica Kantona Sarajevo u cilju obogaćivanja turističke destinacije ovom jedinstvenom turističkom ponudom, potvrdio je Haris Fazlagić, predsjednik Turističke zajednice Kantona Sarajevo.

Višestruke koristi u ovom projektu, u smislu zaštite kulturne baštine, širenja turističke dimenzije, brendiranja javnih česmi, dostupnosti vode na više lokacija i td., vidi Nihad Uk, premijer Vlade KS.

Kenan Magoda – ministar kulture i sporta KS je podsjetio da moramo njegovati tradiciju, sačuvati i česme i mostove grada kao unikate, te iskoristiti ovu šansu i napraviti kvalitetan sistem vrijednovanja naših kapaciteta kojih nemaju drugi svjetski gradovi.

„Sarajevo zna koliko mu je voda vrijedna a sarajevske česme su naš zaštitni znak” – poruka je Samira Avdića, dogradonačelnika Grada Sarajevo.

Svi učesnici konferencije su istog stava da se ova inicijativa mora pretvoriti u važno djelo za Grad Sarajevo.

Istraživanja stručnjaka u ovoj oblasti su pokazala da je u Kantonu Sarajevo evidentirano 219 česmi i 29 prirodnih izvora. Zajednički cilj je urediti česme i učiniti ih dostupnim građanima i turistima u KS, dosljedno tradiciji i kulturi ovih prostora, jer „Grad Sarajevo se od davnina odlikuje najboljom i najzdravijom pitkom vodom“ – Kreševljaković, 1939.