U BiH i dalje nedostaje konobara i kuhara, čak i ugledni restorani imaju problema sa zapošljavanjem

Podsjeća na problem nepostojanja adekvatne zakonske regulative koja bi omogućila uvoz radne snage

Nezvanični podaci pokazuju da Bosni i Hercegovini nedostaje 30.000 radnika, a u jeku turističke sezone taj problem postaje još izraženiji.

Čak i ugledni sarajevski restorani imaju problem sa pronalaskom konobara i kuhara, a hotelima nedostaje sobarica, spremačica i radnika na recepciji.

Razloga tome je više, s jedne strane državljani BiH odlaze na sezonski rad u inostranstvo, dok s druge strane zakoni u BiH ne omogućavaju olakšan uvoz radne snage i zbog višemjesečne procedure poslodavci ne uspijevaju pronaći prijeko potrebne radnike.

Direktorica trebevićkog Pino Nature hotela i suvlasnica turističke agencije Relax tours Aida Terzić rekla je u razgovoru za Klix.ba da se poslodavci s problemom pronalaska radnika susreću već duži niz godina.

“Kada govorimo o Pino Nature hotelu i Relax Tours agenciji mogu reći da možda najmanji problem s pronalaskom radnika imamo ove godine. Problem je sljedeći, radna snaga iz naše države odlazi na rad na primorje u aprilu i vraća se u oktobru i zadržava se ovdje u period tzv. ‘mrtve sezone’, kada nema nekog velikog posla”, kaže nam Terzić.

Podsjeća na problem nepostojanja adekvatne zakonske regulative koja bi omogućila uvoz radne snage. Kaže nam da su prošle godine preko indonezijske ambasade zaposlili kuhara Indonežanina koji se, nažalost, kratko zaržao u Pino Nature hotelu zbog loma noge i teške operacije koja je zatim uslijedila.

Prilikom pronalaska radnika ističe da su nailazili na veliki broj osoba koji se nalaze na birou za zapošljavanje, a zapravo ne žele da rade i ne traže posao.

“Nažalost moram povući i tu temu, jer smo bezbroj puta pozivali biro, a naravno i oglašavamo se na svim stranicama pa i na portalu Klix Posao po pitanju prijema radne snage. Međutim, iskustvo sa biroom je takvo da imamo veliki broj ljudi koji ne žele da rade. Samo se pojave i kažu možete li reći da nismo primjeni”, kaže Terzić.

Hotel i turistička agencija, kaže nam, imaju oko 80 posto stalne radne snage, a kao razlog tome navodi plate radnika koje su skoro uduplane u odnosu na dvije godine.

“Najteže je, čini mi se, naći osnovnu radnu snagu kao što su konobari, kuhari, spremačice, nego radnike na rukovodećim pozicijama poput direktora ili menadžera”, zaključuje Terzić.

(Klix.ba)